Honour Board

Most Helpful Team
2017 Glencore McArthur River Mine
2014 Glencore Lady Loretta Mine
2012 Rio Tinto Argyle Diamond Mine
2011 Energy Resources Australia
2010 BHP Billiton Cannington Mine
Underground
2017 Glencore Mount Isa Mines
2014 N/A
2012 Rio Tinto Argyle Diamond Mine
2011 Savannah Nickel
2010 Rio Tinto Argyle Diamond Mine
Fire Fighting
2017 Glencore Mount Isa Mines
2014 Glencore McArthur River Mine
2012 McArthur River Mine
2011 BHP Billiton GEMCO
2010 Newmont Asia Pacific Tanami Operations
Rescue from Heights
2017 Glencore Mount Isa Mines
2014 BHP Billiton GEMCO
2012 BHP Billiton Cannington
2011 BHP Billiton Cannington
2010 BHP Billiton Cannington
Hazardous Materials
2017 Glencore Mount Isa Mines
2014 Glencore Lady Loretta Mine
2012 Rio Tinto Argyle Diamond Mine
2011 BHP Billiton Cannington
2010 McArthur River Mine
BA Search and Rescue
2017 Glencore Mount Isa Mines
2014 Glencore Lady Loretta Mine
2012 BHP Billiton Cannington
2011 Rio Tinto Argyle Diamonds
2010 McArthur River Mine
First Aid
2017 Glencore McArthur River Mine
2014 BHP Billiton Cannington Mine
2012 BHP Billiton Cannington
2011 BHP Billiton Cannington
2010 McArthur River Mine
Road Accident Rescue
2017 Glencore Mount Isa Mines
2014 Glencore McArthur Rive Mine
2012 McArthur River Mine
2011 BHP Billiton Cannington
2010 McArthur River Mine
Theory
2017 Glencore Mount Isa Mines
2014 Glencore Lady Loretta Mine
2012 Newmont Asia Pacific Tanami Operations
2011 Energy Resources Australia
2010 Newmont Asia Pacific Tanami Operations
Team Safety
2017 Glencore Mount Isa Mines
2014 BHP Billiton GEMCO
2012 BHP Billiton Cannington
2011 BHP Billiton Cannington
2010 BHP Billiton Cannington
Best Individual
2017 Luke Sibenaler, Glencore McArthur River Mine
2014 Clint Roche, BHP Billiton GEMCO
2012 Horst Lushington, Newmont Asia Pacific Tanami Operations
2011 Damien Ricketts, McArthur River Mine
2010 Graham Howard, McArthur River Mine
Best Casuality
2017 Hayley Booth, Glencore McArthur River Mine
2014 Vicki Simlesa, Northern Territory Government
2012 Klayton Robb, Accrete
2011 Nicole Hore, Chambers of Commerce NT
2010 Vicki Simlesa, Northern Territory Government
Best Adjudicator
2017 Clint Roche, GEMCO South32
2014 Mick Nollas, Riklan Emergency Management Services
2012 Jeff Whittaker, Fire and Safety Australia North
2011 Jeff Whittaker, Northern Rescue Training
2010 Jeff Whittaker, Northern Rescue Training
Best Medic
2017 Leigh Mott, Glencore McArthur River Mine
2014 Julia Ahu, BHP Billiton GEMCO
2012 Mitchell Smith, BHP Billiton Cannington
2011 Claire Nolan, BHP Billiton Cannington
2010 Julie McGinnigle, McArthur River Mine
Best Captain
2017 Cameron Moore, Glencore Mount Isa Mines
2014 Craig Clarke, Glencore Lady Loretta Mine
2012 David Lestone, BHP Billiton Cannington
2011 Adam Self, BHP Billiton Cannington
2010 Kane Hartell, McArthur River Mine
Best Overall Team
2017 Glencore Mount Isa Mines
2014 BHP Billiton GEMCO
2012 BHP Billiton Cannington
2011 BHP Billiton Cannington
2010 McArthur River Mine
CMMDarwin CoordinatorsDarwin Mining ClubDräegerMcArthur River MiningMinerals Council of Australia NTNewmont Asia PacificNT Resources WeekPT Rescue